Termín pro zaslání příspěvku: do 15. září 2023, vložení prostřednictvím konferenčního systému, v případě technických problémů zaslat na emailovou adresu david.kolumber@law.muni.cz
- Zaslané příspěvky budou v případě pozitivní recenze publikovány ve sborníku.
- Autor příspěvku je zodpovědný za originalitu a kvalitu textu.
- Text musí respektovat zásady, které jsou obvyklé pro vědecké práce; musí být standardně členěn (pro číslování kapitol vč. úvodu a závěru používat arabské číslice s tečkou) a musí obsahovat poznámkový aparát (průběžný).
- Rozsah textu: maximálně 15 stran (hlavní text řádkování: 1,5; Times New Roman 12; poznámkový aparát řádkování: 1, Times New Roman 10).
- Základní členění textu:
- Název (stručný, přesný, věcný, musí vyjadřovat hlavní téma co nejpřesněji, nesmí obsahovat zkratky nebo akronymy).
- Název v angličtině (musí odpovídat názvu v jazyce příspěvku).
- Jméno a příjmení autora (autorů) s akademickými tituly a s uvedením pracoviště (katedra, fakulta, univerzita) a kontaktní adresy, na kterou má být zaslán sborník (poštovní adresa, e-mail).
- Identifikátor ORCID (pokud zatím identifikátor nemáte, zřiďte si jej prostřednictvím webu https://orcid.org/).
- Klíčová slova (cca 5-10).
- Vlastní text (bude obsahovat úvod a závěr).
- Přehled použité literatury:
- BERTI, E. Law in Declamation: The status legales in Senecan controversiae. In: Amato, E, Citti, F., Huelsenbeck, B. (Eds.). Law and Ethics in Greek and Roman Declamation. Berlin, München, Boston: De Gruyter, 2015, s. 7–34. [Bude uveden rozsah příspěvku v periodiku/sborníku jako celku]
- BIONDI, B. Il diritto romano cristiano. III. Milano: Giuffrè, 1954. [Nebude uveden počet stran či ISBN]
- Resumé v angličtině (ne delší než 20 řádku).
- Medailonek autora:
- Jaromír Tauchen (*1981) je docentem právních dějin a vedoucím Katedry dějin státu a práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vykonává rovněž praxi soudního tlumočníka a překladatele (němčina/čeština). Zabývá se především německými právními dějinami, zejména obdobím Třetí říše, Protektorátu Čechy a Morava, první Československé republiky a dějinami Němců v českých zemích. Zaměřuje se také na dějiny právní vědy. Je hlavním editorem pětadvacetisvazkové Encyklopedie českých právních dějin. Je členem redakčních rad časopisů Beiträge zur Rechtsgeschichte Österreichs, Journal on European History of Law a Časopis pro právní vědu a praxi.
- Příspěvek musí být ve formátu *.doc nebo *.docx a ve formě prostého textu – nepoužívejte styly!
V případě, že příspěvek nebude odpovídat těmto pokynům, přesáhne povolenou délku či poznámkový aparát nebude odpovídat přiloženému citačnímu vzoru, nebude příspěvek ve sborníku publikován.
Citační vzor pro poznámkový aparát
Příklad citace knihy:
KUKLÍK, J. Příběh československé ústavy 1920. I, Příprava a přijetí ústavní listiny. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2020, s. 235.
Příklad citace příspěvku ve sborníku:
KRÁLÍK, L. Zemské věstníky a vznik republiky. In: VOJÁČEK, L. a J. TAUCHEN (eds.). III. česko-slovenské právněhistorické setkání doktorandů a postdoktorandů (sborník z konference). Brno: Masarykova univerzita, 2015, s. 131–142.
Příklad citace odborného článku v časopise:
FILIP, J. a V. ŠIMÍČEK. K některým otázkám členství v politických stranách po novelizaci. Časopis pro právní vědu a praxi, 1995, roč. 3, č. 1, s. 109–119.
- Archivní prameny citovat dle zavedených standardů – nejlépe název archivu, fond, karton, případně signatura či inventární číslo (např. NA, Ministerstvo hospodářství a práce, karton č. 125).
- Při udávání rozmezí stran používejte prosím spojovník (–) a nevkládejte před něj ani za něj mezeru.
- Každá poznámka pod čarou bude začínat velkým písmenem a bude končit tečkou.
- Index poznámky pod čarou ve vlastním textu musí být umístěn za interpunkčním znaménkem (tedy např. takto.1).
Pokyny ke stažení (PDF)